شیرازه دوزی

چرم دوزی

شیرازه در کناره های طولی فرش قرار دارد و چنانچه همه یا بخشی از آن آسیب دیده باشد، باید با استفاده از روش های اصولی ترمیم گردد. ما پیشنهاد می کنیم شیرازه دوزی فرش های خود را در بهترین قالیشویی در تهران انجام دهید.

شیرازه های فرش را می توان به یک قاب تشبیه کرد که علاوه بر زیبایی موجب محافظت از لبه های فرش در برابر ساییدگی و یا ورود آب می گردد.
این شیرازه ها به صورت نوارهایی در امتداد طولی فرش قرار گرفته اند. در فرش های جدید و امروزی، این نوارها به صورت لوله ای و مدور هستند و این در حالیست که در فرش های قدیمی شیرازه ها نواری به عرض 20 میلی متر الی 40 میلی متر بودند. بهترین الیافی که می توان برای شیرازه دوزی استفاده کرد، موی بز است. زیرا موی بز مقاومت بالایی در مقابل نفوذ رطوبت و جویدگی توسط حشراتی مثل بید دارد.

از چرم هم می توان در شیرازه دوزی استفاده کرد. اما باید مراقب بود که این چرم مانع از لوله کردن فرش نشود. چرم دوزی معمولاً برای جلوگیری از ساییدگی و یا پارگی فرش های گران قیمت مثل ابریشم کاربرد دارد.

چرم دوزی ( در کل شیرازه دوزی) ممکن است درطول حیات فرش چندین بارتکرارشود، بدون آنکه ارزش تجاری آن کاهش یابد.

شیرازه دوزی را می توان به 6 مدل دسته بندی کرد: شیرازه حصیری، شیرازه متضاد، شیرازه متخاصم، شیرازه منفصل، شیرازه متوازی و شیرازه متقاطع.

روش دیگری که می توان شیرازه دوزی را دسته بندی کرد، بر اساس متصل بودن یا منفصل بودن شیرازه به فرش است. شیرازه حصیری، متضاد، متخاصم، متوازی و متقاطع از نوع شیرازه متصل هستند.

شیرازه حصیری، که اغلب در فرش های روستاییان و عشایر خصوصاً قشقایی ها استفاده می شود چند ردیف دارد و نوعی از شیرازه متصل به حساب می آید.

شیرازه منفصل را همان طور که می توان از اسمش فهمید، به صورت جداگانه تهیه می کنند و با نخ و سوزن آن را به فرش می دوزند. لازم به ذکر است که شیرازه منفصل مقاومت کمتری نسبت به شیرازه متصل دارد.